Given:
Ratio of A : B = 3 : 2
Cost of oil A = Rs. 60 per litre
Cost of oil B = Rs. 120 per litre
Let's assume the total quantity of the mixture is 5 units (3 units of A and 2 units of B), as it matches the ratio.
Total cost of the mixture = (3 units of A * Cost of A) + (2 units of B * Cost of B)
= (3 * Rs. 60) + (2 * Rs. 120)
= Rs. 180 + Rs. 240
= Rs. 420
Now, we divide the total cost by the total quantity (5 units) to find the cost per litre of the resulting mixture:
Cost per litre of the resulting mixture = Total cost of the mixture / Total quantity
= Rs. 420 / 5
= Rs. 84
दिया गया:
A : B का अनुपात = 3 : 2
तेल A की कीमत = रु. 60 प्रति लीटर
तेल B की कीमत = रु. 120 प्रति लीटर
आइए मान लें कि मिश्रण की कुल मात्रा 5 इकाइयां (3 units of A and 2 units of B) है, क्योंकि यह अनुपात से मेल खाती है।
मिश्रण की कुल लागत = (ए की 3 इकाइयाँ * ए की लागत) + (बी की 2 इकाइयाँ * बी की लागत)
= (3 * रु. 60) + (2 * रु. 120)
= रु. 180 + रु. 240
= रु. 420
अब, परिणामी मिश्रण की प्रति लीटर लागत ज्ञात करने के लिए हम कुल लागत को कुल मात्रा (5 units) से विभाजित करते हैं:
परिणामी मिश्रण की प्रति लीटर लागत = मिश्रण की कुल लागत / कुल मात्रा
= रु. 420 / 5
= रु. 84