This PYQ is from

UGC-NET-Paper1

Data Interpretation

UGC-NET-Paper1 PYQs

Year-wise PYQs

Section-wise PYQs

DI Table
Read the Question carefully and choose the correct option.
What is the average number of products P sold by all the six companies together?

1. 44740
2. 44790
3. 44840
4. 44880

सभी छह कंपनियों द्वारा बेचे गए P उत्पादों की औसत संख्या क्या है?

1. 44740
2. 44790
3. 44840
4. 44880
This Question came in
UGC-NET-Geography-03-March-2023-Shift-2-Q3
UGC-NET Paper 1 Full Course

To-the-point Video Lectures

Topic-wise PYQs

24x7 Doubt Solving

Detailed Explanation & Answer
The number of products produced by each company based on the given percentage distribution:
Company A: 24% of 8 lakh = 0.24 * 800000 = 192000
Company B: 18% of 8 lakh = 0.18 * 800000 = 144000
Company C: 15% of 8 lakh = 0.15 * 800000 = 120000
Company D: 28% of 8 lakh = 0.28 * 800000 = 224000
Company E: 7% of 8 lakh = 0.07 * 800000 = 56000
Company F: 8% of 8 lakh = 0.08 * 800000 = 64000

the ratio of P to Q for each company and calculate the number of products P produced:
Company A (P:Q = 5:3): Total = 192000
Products P: (5/8) * 192000 = 120000
Company B (P:Q = 5:4): Total = 144000
Products P: (5/9) * 144000 = 80000
Company C (P:Q = 2:3): Total = 120000
Products P: (2/5) * 120000 = 48000
Company D (P:Q = 3:4): Total = 224000
Products P: (3/7) * 224000 = 96000
Company E (P:Q = 4:3): Total = 56000
Products P: (4/7) * 56000 = 32000
Company F (P:Q = 3:2): Total = 64000
Products P: (3/5) * 64000 = 38400

the number of products P sold by each company using the given sales percentages:
Company A: 65% of 120000 = 0.65 * 120000 = 78000
Company B: 56% of 80000 = 0.56 * 80000 = 44800
Company C: 72% of 48000 = 0.72 * 48000 = 34560
Company D: 75% of 96000 = 0.75 * 96000 = 72000
Company E: 64% of 32000 = 0.64 * 32000 = 20480
Company F: 50% of 38400 = 0.50 * 38400 = 19200
Sum the number of products P sold by all companies:
Total products P sold = 78000 + 44800 + 34560 + 72000 + 20480 + 19200 = 269040
Calculate the average number of products P sold:
Average number of products P sold = Total products P sold / 6
Average number of products P sold = 269040 / 6 = 44840
दिए गए प्रतिशत वितरण के आधार पर प्रत्येक कंपनी द्वारा उत्पादित उत्पादों की संख्या:
कंपनी A: 8 लाख का 24% = 0.24 * 800000 = 192000
कंपनी बी: ​​8 लाख का 18% = 0.18 * 800000 = 144000
कंपनी C: 8 लाख का 15% = 0.15 * 800000 = 120000
कंपनी डी: 8 लाख का 28% = 0.28 * 800000 = 224000
कंपनी E: 8 लाख का 7% = 0.07 * 800000 = 56000
कंपनी F: 8 लाख का 8% = 0.08 * 800000 = 64000

प्रत्येक कंपनी के लिए P से Q का अनुपात और P द्वारा उत्पादित उत्पादों की संख्या की गणना करें:
कंपनी ए (पी:क्यू = 5:3): कुल = 192000
उत्पाद पी: (5/8) * 192000 = 120000
कंपनी बी (पी:क्यू = 5:4): कुल = 144000
उत्पाद पी: (5/9) * 144000 = 80000
कंपनी सी (पी:क्यू = 2:3): कुल = 120000
उत्पाद पी: (2/5) * 120000 = 48000
कंपनी डी (पी:क्यू = 3:4): कुल = 224000
उत्पाद पी: (3/7) * 224000 = 96000
कंपनी ई (पी:क्यू = 4:3): कुल = 56000
उत्पाद पी: (4/7) * 56000 = 32000
कंपनी एफ (पी:क्यू = 3:2): कुल = 64000
उत्पाद पी: (3/5) * 64000 = 38400

दिए गए बिक्री प्रतिशत का उपयोग करके प्रत्येक कंपनी द्वारा बेचे गए उत्पादों P की संख्या:
कंपनी ए: 120000 का 65% = 0.65 * 120000 = 78000
कंपनी बी: ​​80000 का 56% = 0.56 * 80000 = 44800
कंपनी सी: 48000 का 72% = 0.72 * 48000 = 34560
कंपनी डी: 96000 का 75% = 0.75 * 96000 = 72000
कंपनी E: 32000 का 64% = 0.64 * 32000 = 20480
कंपनी एफ: 38400 का 50% = 0.50 * 38400 = 19200
सभी कंपनियों द्वारा बेचे गए उत्पादों P की संख्या का योग करें:
P द्वारा बेचे गए कुल उत्पाद = 78000 + 44800 + 34560 + 72000 + 20480 + 19200 = 269040
P द्वारा बेचे गए उत्पादों की औसत संख्या की गणना करें:
P द्वारा बेचे गए उत्पादों की औसत संख्या = P द्वारा बेचे गए कुल उत्पाद / 6
P द्वारा बेचे गए उत्पादों की औसत संख्या = 269040 / 6 = 44840
Hello, world! This is a toast message.