This PYQ is from

UGC-NET-Paper1

Data Interpretation

UGC-NET-Paper1 PYQs

Year-wise PYQs

Section-wise PYQs

DI Table
Read the Question carefully and choose the correct option.
The ratio of the number of boys in College F with the number of boys in College D is

1. 31:39
2. 39:31
3. 29:37
4. 37:29

कॉलेज F में लड़कों की संख्या का कॉलेज D में लड़कों की संख्या से अनुपात है

1. 31:39
2. 39:31
3. 29:37
4. 37:29
This Question came in
UGC-NET-ComputerScience-08-October-2022-Shift-1-Q5
UGC-NET Paper 1 Full Course

To-the-point Video Lectures

Topic-wise PYQs

24x7 Doubt Solving

Detailed Explanation & Answer
College F:
Total students = 24% of 60000 = 0.24 * 60000 = 14400
Total girls = 21% of 24000 = 0.21 * 24000 = 5040
College D:
Total students = 18% of 60000 = 0.18 * 60000 = 10800
Total girls = 14% of 24000 = 0.14 * 24000 = 3360

College F:
Number of boys = Total students - Total girls
Number of boys = 14400 - 5040 = 9360
College D:
Number of boys = Total students - Total girls
Number of boys = 10800 - 3360 = 7440

Ratio = Number of boys in College F / Number of boys in College D
Ratio = 9360 / 7440
Simplified ratio = 39 : 31
कॉलेज एफ:
कुल छात्र = 60000 का 24% = 0.24 * 60000 = 14400
कुल लड़कियाँ = 24000 का 21% = 0.21 * 24000 = 5040
कॉलेज डी:
कुल छात्र = 60000 का 18% = 0.18 * 60000 = 10800
कुल लड़कियाँ = 24000 का 14% = 0.14 * 24000 = 3360

कॉलेज एफ:
लड़कों की संख्या = कुल छात्र - कुल लड़कियाँ
लड़कों की संख्या = 14400 - 5040 = 9360
कॉलेज डी:
लड़कों की संख्या = कुल छात्र - कुल लड़कियाँ
लड़कों की संख्या = 10800 - 3360 = 7440

अनुपात = कॉलेज F में लड़कों की संख्या / कॉलेज D में लड़कों की संख्या
अनुपात = 9360/7440
सरलीकृत अनुपात = 39 : 31
Hello, world! This is a toast message.