Average number of visitors to Kullu on Monday and Thursday = (360+160)/2 = 520/2 = 260
Number of visitors to Manali on Wednesday = 720 (as solved in the previous question)
Difference = 720 - 260 = 460.
Percentage Decrease = (Difference / Original Value) x 100.
Percentage Decrease = (460 / 720) x 100 = 63.89%. (approx)
सोमवार और गुरुवार को कुल्लू आने वाले पर्यटकों की औसत संख्या = (360+160)/2 = 520/2 = 260
बुधवार को मनाली आने वाले पर्यटकों की संख्या = 720 (जैसा कि पिछले प्रश्न में हल किया गया है)
अंतर = 720 - 260 = 460.
प्रतिशत कमी = (अंतर / मूल मान) x 100।
प्रतिशत में कमी = (460/720) x 100 = 63.89%। (लगभग)