This PYQ is from

UGC-NET-Paper1

Data Interpretation

UGC-NET-Paper1 PYQs

Year-wise PYQs

Section-wise PYQs

DI Table
Read the Question carefully and choose the correct option.
Number of boys who are enrolled in Cricket is approximately_____ % more than the number of students who are enrolled in Badminton.

1. 21.79
2. 22.71
3. 23.81
4. 25.91

क्रिकेट में नामांकित लड़कों की संख्या बैडमिंटन में नामांकित छात्रों की संख्या से लगभग_____% अधिक है।

1. 21.79
2. 22.71
3. 23.81
4. 25.91
This Question came in
UGC-NET-HomeScience-22-August-2024-Shift-1-Q5
UGC-NET Paper 1 Full Course

To-the-point Video Lectures

Topic-wise PYQs

24x7 Doubt Solving

Detailed Explanation & Answer
Total students in Cricket = 29% of 6000 = 0.29 × 6000 = 1740 students.
Total students in Badminton = 14% of 6000 = 0.14 × 6000 = 840 students.

Girls in Cricket = 20% of 3500 = 0.20 × 3500 = 700 girls.
Girls in Badminton = 16% of 3500 = 0.16 × 3500 = 560 girls.

Boys in Cricket = Total students in Cricket - Girls in Cricket = 1740 - 700 = 1040 boys.
Boys in Badminton = Total students in Badminton - Girls in Badminton = 840 - 560 = 280 boys.

Difference = Boys in Cricket - Boys in Badminton = 1040 - 280 = 760 boys.

Percentage increase = (Difference / Boys in Badminton) × 100.
Percentage increase = (760 / 280) × 100 ≈ 271.43%.

Now, we need to find the percentage by which the number of boys in Cricket is more than the total students in Badminton.

Total students in Badminton = 840.
Percentage increase = (Boys in Cricket - Students in Badminton) / Students in Badminton × 100

Percentage increase = (1040 - 840) / 840 × 100 = 200 / 840 × 100 ≈ 23.81%.
क्रिकेट में कुल छात्र = 6000 का 29% = 0.29 × 6000 = 1740 छात्र।
बैडमिंटन में कुल छात्र = 6000 का 14% = 0.14 × 6000 = 840 छात्र।

क्रिकेट में लड़कियाँ = 3500 का 20% = 0.20 × 3500 = 700 लड़कियाँ।
बैडमिंटन में लड़कियाँ = 3500 में से 16% = 0.16 × 3500 = 560 लड़कियाँ।

क्रिकेट में लड़के = क्रिकेट में कुल छात्र - क्रिकेट में लड़कियां = 1740 - 700 = 1040 लड़के।
बैडमिंटन में लड़के = बैडमिंटन में कुल छात्र - बैडमिंटन में लड़कियां = 840 - 560 = 280 लड़के।

अंतर = क्रिकेट में लड़के - बैडमिंटन में लड़के = 1040 - 280 = 760 लड़के।

प्रतिशत वृद्धि = (बैडमिंटन में अंतर/लड़के) × 100।
प्रतिशत वृद्धि = (760/280) × 100 ≈ 271.43%।

अब, हमें वह प्रतिशत ज्ञात करना होगा जो क्रिकेट में लड़कों की संख्या बैडमिंटन में कुल छात्रों से अधिक है।

बैडमिंटन में कुल छात्र = 840.
प्रतिशत वृद्धि = (क्रिकेट में लड़के - बैडमिंटन में छात्र) / बैडमिंटन में छात्र × 100

प्रतिशत वृद्धि = (1040 - 840) / 840 × 100 = 200 / 840 × 100 ≈ 23.81%।
Hello, world! This is a toast message.